مقایسه مبل استیل و کلاسیک

در حال حاضر وضعیت صنعت مبلمان به شکلی شده است که اگر مدتی از ان غافل شویم، ممکن است از انواع و سبک های جدید ان جا بمانیم. تا به امروز سبک و انواع متنوعی از مبلمان وارد بازار کشور شده و مورد توجه اقشار مختلف جامعه قرار گرفته است.

تشخیص دقیق نوع مبلمان چه در زمان خرید و چه در زمانی که برای نوسازی نیاز به تعمیرات مبل دارید، حائز اهمیت است. اینکه مبل از چه نوعی است نقش مهمی بر قیمت خرید یا هزینه نوسازی ان خواهد گذاشت، زیرا روش تولید و نوساری انها و همچنین متریال سازنده انها با یکدیگر تفاوت دارد.

 مبل استیل و کلاسیک دو نوع از محبوب ترین مبلمان در بازار داخلی هستند و به دلیل شباهت های بسیار زیادی که دارند ممکن است بسیاری انها را با هم اشتباه بگیرند. البته در کنار شباهت های ظاهری و ساختاری تفاوت هایی نیز با هم دارند، این تفاوت ها می تواند به تشخیص صحیح انها کمک نماید.

به دلیل تاثیر فراوان مبلمان بر دکوراسیون و طراحی داخلی برای انتخاب انها حتما باید دقت بالایی به خرج دهید. مبل و ارتباط ان با عناصر محیط داخلی همواره ذهن طراحان را به خود مشغول کرده است.

به دلیل عدم اگاهی شما از شباهت ها و تفاوت های مبل کلاسیک و استیل ممکن است، فروشندگان مبل کلاسیک را به جای مبل استیل با قیمت بالا به شما بفروشند. دانستن تفاوت و شباهت های انها می تواند در داشتن انتخابی مناسب و ایده ال به شما کمک کند.

مشخصات و شباهت های ظاهری و ساختاری مبل استیل و کلاسیک

در مقالات اخیر به مقایسه دقیق مبل راحتی و استیل پرداختیم و انها را به لحاظ ساختاری و کاربردی مورد بررسی قرار دادیم. اما شباهت های مبل استیل و کلاسیک حتی در برخی مواقع تشخیص نوع مبل را برای کارشناسان این حوزه سخت می کند.

مبل استیل به عنوان یک مبل پر زرق و برق طرفداران زیادی دارد. کمتر کسی ممکن است که نام ان را نشنیده باشد و یا اینکه با ان اشنایی نداشته باشد. مبل استیل در واقع نوعی از مبل کلاسیک بوده که به مرور زمان تکامل یافته و ظرافت و زیبایی ظاهری انها مورد توجه قرار گرفته است. همچنین به علت زیبایی و پر زرق و برق بودن مبلمان استیل انها را با نام مبل سطلنتی نیز یاد می کنند.

مبل کلاسیک در واقع بر گرفته از صفتی است که بر روی نوع خاصی از مبلمان گذاشته می شود. کلاسیک به عنوان یک صفت به کار می رود که ریشه آن واژه لاتینی کلاسیکوس (classicus) و به معنای درجه اول است.

کلاسیک عنوانی است که از قرن 17 میلادی رواج یافته و یک جنبش هنری محسوب می شود. بسیاری وقتی نام کلاسیک به گوششان می رسد به اشتباه ذهنشان به سمت مبلمان قدیمی و سنتی می رود. الگو گرفتن از مبلمان قدیمی و خطوط منحنی انها باعث افزایش زیبایی و جلای مبلمان کلاسیک  می شود و به عنوان مبلمانی با سبک زیبا و سنتی مورد توجه مردم ایران قرار دارد.

اگر کمی در حوزه مبلمان اشنایی داشته باشید با قرار دادن این مبلمان کنار یکدیگر شباهت های ظاهری و ساختاری زیادی در انها خواهید یافت. اما تعیین دقیق نوع انها نیاز به بررسی های بیشتر است.

چوب به عنوان عنصر اصلی سازنده انها زیبایی این مبلمان را دوچندان می کند. پس چوب و کلاف انها شباهت انها را دوچندان می کند و کار تشخیص را سخت تر می کنند.

پارچه مبلمان به کار رفته در مبلمان استیل و کلاسیک نیز وجه مشترک این مبلمان است، اما با کمی تفاوت که برخی از پارچه ها که مخصوص نوع خاصی از مبلمان است و نمی توان ان را ملاک تشخیص قرار داد.

تفاوت های مبل استیل و کلاسیک

هر چند مبلمان کلاسیک و سلطنتی و استیل شباهت های فراوانی با یک دیگر دارند. اما اینگونه نبوده که دیگر نتوان تشخیص داد که ایا مبل استیل است یا کلاسیک.

اگر شناخت دقیقی از نوع مبل داشته باشید به هیچ عنوان در حین خرید یا تعمیرات مبلمان دچار سر درگمی نخواهید شد. در ادامه به تفاوت های مبلمان استیل و کلاسیک خواهیم پرداخت.

  • طرح مبل: نکته اول برای بررسی نوع مبل تفاوت طرح مبل استیل و کلاسیک است. به طور کلی مبلمان استیل یا سلطنتی از طرح های بیشتری در قسمت پایه، تاج و پایه های ان استفاده شده است.

طرح مبلمان کلاسیک به صورت سنتی بوده و همواره در اکثر انها این طرح به صورت ثابت استفاده می شود. تنوع محصولات مبل استیل نسبت به نوع کلاسیک بیشتر است.

همانطور که پیش از این اشاره کردیم که مبلمان استیل از نوع کلاسیک الگو گرفته شده است و عناصر زیبایی بیشتری در انها لحاظ می شود و حالت تجملاتی دارد.

  • منبت کاری و ظرافت کاری سطح مبل: دومین تفاوت عمده بین مبل استیل و کلاسیک ظرافت کاری و منبت کاری ظریف اجرا شده بر روی انها می باشد.

حجم منبت کاری و زیبایی های ظاهری مبل سلطنتی نسبت به مبل کلاسیک بیشتر است. ظرافت کاری های مبلمان استیل بر روی دسته، تاج و پایه های انها اجرا می شود.

طراحی و ساخت مبلمان کلاسیک بر گرفته از یک سری قوانین و الگوهای سنتی است که نشان دهنده قدمت ان می باشد. اصالت ویژگی این سبک از مبلمان است که با طراحی های داخلی امروزی نیز سازگار است.

  • مبل استیل با چوب بیشتر: یکی از دلایلی که زیبایی مبل استیل یا سلطنتی را نسبت به مبلمان راحتی و کلاسیک بیشتر می کند استفاده از چوب بیشتر است. مبل استیل با دارا بودن چوب بیشتر امکان ظرافت کاری بیشتری را به استادکاران این حوزه می دهد.

تشکیل ساختار مبل استیل از چوب بیشتر نسبت به مبل کلاسیک باعث می شود تا فضای بیشتری برای نشستن داشته باشند.

  • تفاوت مبل استیل و کلاسیک به لحاظ وزن: وزن مبلمان بستگی به متریال سازنده انها دارد. هر چقدر عناصر تشکیل دهنده و وزن انها بیشتر باشد، وزن نهایی مبل نیز افزایش می یابد.

هر چند وزن فوم، پارچه و اجزای مبلمان کلاسیک نسبت به مبل استیل بیشتر است، اما مبل استیل به دلیل دارا بودن چوب بیشتر وزن ان نیز نسبت به مبل کلاسیک سنگین تر می باشد.

  • تفاوت مبل استیل و کلاسیک به لحاظ قیمت: قیمت مبلمان بستگی به متریالی دارد که در تولید انها به کار رفته است. نوع چوب، پارچه، فوم و همچنین میزان ظرافت کاری انجام شده روی مبلمان قیمت نهایی را تعیین می کنند.

اما در یک شرایط یکسان به لحاظ متریال سازنده قیمت مبلمان سلطنتی از مبل کلاسیک بیشتر بوده و همچنین قیمت مبل کلاسیک از مبل راحتی بیشتر خواهد بود.

همچنین برخی از پارچه مبلمان مانند پارچه سلطنتی مخصوص مبلمان استیل می باشد که قیمت بالایی هم دارند. البته تعویض پارچه مبل در مبلمان کلاسیک و استیل جهت نوسازی مبل رایج است و در این فرایند ممکن است هر نوع پارچه ای که مشتریان انتخاب می کنند به کار رود.

  • تفاوت مبل استیل و کلاسیک به لحاظ تعداد: یکی دیگر از تفاوت های این مبلمان تعداد انها است. مبلمان استیل معمولا به صورت 9 نفره و مبلمان کلاسیک به صورت 7 نفره می باشند.

مبلمان کلاسیک که به صورت هفت نفره هستند برای انواع فضاهای کوچک مناسب بوده و فروش بیشتری نسبت به مبل استیل دارند.

اموزش تعمیرات مبل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام خدمت شما

برای ارتباط گرفتن با واحد مشاوره و کارشناس فنی یا بر روی شماره تماس مستقیم یا آیکن پایین کلیک کنید تا وارد واتس اپ شوید

برای تماس مستقیم کلیک کنید

× مشاوره رایگان در واتس اپ