تشخیص کیفیت پارچه مبل

پارچه مبل با کیفیت، پارچه ای است که رنگ خود را به راحتی از دست ندهد، در برابر سایش و فشار مقاوم باشد، پرز ندهد، لکه جذب نکند و به راحتی قابل شستشو باشد. درصد بالایی از مبلمانی که به کارگاه تعمیرات مبل ارسال می شوند، دچار فرسودگی و یا ایراد در ناحیه پارچه خود هستند.

اما تشخیص کیفیت و مرغوبیت پارچه مبل در میان انبوهی از انواع پارچه و برند های مختلف کار ساده ای نیست. اما چندین دستورالعمل و راهکار برای تشخیص کیفیت پارچه مبل وجود دارد که می توانید اصل بودن انها را نیز تشخیص دهید.

پارچه اولین و مهم ترین قسمت مبل است که توجه همگان را به خود جلب می کند. انتخاب پارچه مبل با کیفیت و مناسب بیش از انچه که شما تصور می کنید اهمیت دارد. پارچه رومبلی علاوه بر زیبایی مبلمان به انها هویت می بخشند.

تنوع طرح و رنگ پارچه های رومبلی بسیار گسترده است و با توجه به پیشرفت روز افزون صنعت پارچه بر تعداد و انواع انها افزوده می شود. شما می توانید به راحتی پارچه را متناسب با دیزاین محیط انتخاب کنید.

دوام و کیفیت پارچه مبلمان رابطه ی مستقیمی با طول عمر مبل دارد. هر چقدر دیرتر فرسوده شوند، دیر به خرید مبل نو یا تعویض پارچه مبل نیاز پیدا خواهید کرد.

نقش برند تولید کننده بر کیفیت پارچه مبل

ایا به راستی برند و نام تولید کننده پارچه مبل نیز مانند سایر لوازم اساسی منزل می تواند تضمین کننده کیفیت ان باشد؟ ایا نام های پیچیده و سخت نوع مبل نیز می تواند کیفیت و دوام پارچه به کار رفته برای رویه ان را ضمانت کند؟

اگر سری به نمایشگاه های مبلمان زده باشید حتما با نام های مختلفی از انوع مبلمان و پارچه های ان روبه خواهید شد. به طور کلی مبلمان دارای سه نوع کلاسیک، استیل و راحتی هستند اما پارچه انها دارای طیف وسیعی از پارچه های مختلف است.

بیشتر توصیه و تاکید فروشندگان و تولید کنندگان مبل به پارچه های ترک است. پارچه هایی که توسط شرکت های بزرگ و مطرح کشور ترکیه تولید می شوند بسیار مرغوب هستند و از قیمت بالایی نیز برخوردارند.

اما بازار پارچه مبل نیز مانند بازار سایر کالاها توسط تولیدات کشور چین اشباع شده است. در هنگام خرید به اصل یا چینی بودن انها دقت کنید، این پارچه ها حتی با نام کشور ترک نیز به فروش می رسند.

نوع دیگری از پارچه مبل نیز در بازار کشور وجود دارد که تولید شهر یزد هستند. کیفیت برخی از این پارچه ها با تولیدات برند های خارجی برابری می کند اما به دلیل نداشتن شناخت کافی کمتر کسی به سراغ انها می رود. تولید کنندگان و یا فروشندگان منصف می توانند بر انتخاب مشتریان تاثیر بگذارند.

پارچه های مبل تولید شهر یزد مناسب ترین گزینه برای مبلمان برای گران قیمت ترین نوع مبلمان سلطنتی هستند. البته به خاطر داشته باشید که این پارچه نیز دارای درجه کیفیت بوده و صرفا نام انها نمی تواند ملاک انتخاب باشد.

همچنین پارچه های تولید کشور ترکیه نیز درجه بندی کیفیت دارند و حتما نباید به علت ترک بودن انها را انتخاب کنید. پارچه ای را تهیه کنید که با کیفیت باشد، چه تولیدات ترک باشد و چه برند دیگری باشد.

به این نتیجه می رسیم که کشور تولید کننده پارچه چندان اهمیتی ندارد، تنها چیزی که به دنبال ان هستیم کیفیت پارچه مبلمان است که تا سالیان طولانی مورد استفاده قرار بگیرد.

تشخیص میزان کیفیت پارچه

  • تراکم پارچه؛ اولین نکته ای که باید بدان توجه کنید، میزان تراکم بافت پارچه است. پارچه های بی کیفیت تراکم کمتری دارند و همین امر سبب می شود تا به مرور زمان بافت ان از بین برود. انواع پارچه دارای میزان تراکم استانداردی هستند که بیش تر از ان نیز پارچه را سفت و غیر قابل انعطاف می کند. برای بررسی تراکم پارچه ان را زیر نور قرار دهید.
  • دوخت پارچه؛ ابتدا به دوخت پارچه دقت کنید. زیرا اگر پارچه بی کیفیت باشد محل سوزن خورده ان بیش از حد طبیعی بوده و در حال پاره شدن خواهد بود. پارچه های بی کیفیت بیش از حد سوراخ می شوند و این مسئله بیشتر در چرم های بی کیفیت مشهود است.
  • توجه به پرز پارچه؛ در نوع پارچه های پرز دار حتما دقت کنید که پرز انها به راحتی کنده نشود. پارچه مخمل و جیر دو نوع پرز دار پارچه هستند که با یک ازمایش دستی بدون اسیب به پارچه از کیفیت ان مطمئن شوید.

نکات تشخیص کیفیت انواع پارچه مبل پر کاربرد

در هنگام خرید پارچه مبل حتما با نام های مختلفی روبه رو خواهید شد که هر کدام از انها گویای نام و نوع خاصی از پارچه ها است. تشخیص کیفیت هر کدام از انها نیز دارای نکات مخصوصی است که باید حتما انها را باید مد نظر داشته باشید.

بیشتر افراد هنگامی به دنبال تهیه پارچه مبلمان هستند مجذوب نام انها می شوند و بدون داشتن شناخت کافی انتخاب می تواند مناسب نباشد.

  • پارچه مبل از جنس چرم؛ این نوع پارچه یکی از محبوب ترین پارچه ها محسوب می شود. این نوع پارچه دارای دو نوع چرم طبیعی و مصنوعی است و باید دقت کنید که به اشتباه انها را خریداری نکنید.

روکش چرم می تواند فضای شما را لوکس و شیک نماید. راحتی نظافت پارچه چرم انتخاب را برای افراد مناسب تر می کند و یا به طور کلی سخت کثیف می شوند. غیر قابل نفوذ بودن چرم باعث می شود تا اب و مایعات به درون ان نفوذ نکند و بوی ناخوشایند به خود نگیرند.

مقاومت پایین چرم در برابر اجسام نوک تیز و پوست پوست شدن از مهم ترین معایب این نوع پارچه مبلی است. این پارگی ها به راحتی رفع نمی شوند و یا اینکه اثاری از پارگی بر جای می ماند.

  • پارچه مبل از جنس مخمل؛ این پارچه یکی از پارچه هایی است که هرگز از مد نمی افتد و علاقه مندان زیادی دارد. می توانید برای محیط های گرم و شیک از ان استفاده کنید. حتما جنس با کیفیت ان را خریداری کنید تا به مرور زمان دچار کچلی نشود. معمولا پارچه جنس مخملی دارای دوام بالایی هستند و یکی از معایب ان نظافت سخت لکه ها و کثیفی ها است.
  • پارچه مبل از جنس شانل؛ پارچه شانل دارای کیفیت و تنوع بالایی است که طرفداران زیادی هم دارد. نوع ساده پارچه شانل برای مبلمان کلاسیک و راحت مناسب است و تنوع رنگی بالایی دارند. پارچه شانل طرح دار نیز برای فضا های شیک و لوکس مناسب است.
  • پارچه مبل از جنس ساتن؛ لغزندگی پارچه ساتن سبب می شود تا افراد کمتری به سراغ ان بروند. زیرا هنگام نشستن سعی در حفظ تعادل و ثابت نگه داشتن خود خواهید داشت. از دیگر معایب جنس ساتن نظافت سخت ان است و تنها تنوع رنگی بالای انها مطرح می باشد.
  • پارچه های مبل از جنس مخمل و جیر؛ برای تشخیص کیفیت این دو نوع از پارچه مبلمان سعی کنید با دست خواب پارچه را بهم بریزید، کمی سخت خواهد بود اما در نوع پارچه بی کیفیت این بهم ریختگی به سختی به حالت اولیه باز خواهد گشت.

پارچه های بی کیفیت پس از چند ماه رنگ اولیه خود را از دست می دهند و تیره می شوند. برای اطمینان از بافت انها می توانید با ناخن پرز انها را جدا کنید اگر این کار عملی شد یعنی پارچه کیفیت پایینی دارد و پس از مدتی دچار کچلی می شوند.

  • پارچه مبل از جنس پشم؛ از گزینه ها مناسب برای رویه مبل می توان به پارچه پشمی که الیاف مستحکمی دارد، اشاره کرد. این نوع پارچه در برابر تغییر رنگ، نخ کش شدن، چروک و لکه مقاومت بالایی دارند. پارچه های پشمی پس از شستشو حالت نمدی پیدا می کند و این به معنی است که بهتر از قبل شده است.
  • پارچه مبل از جنس ابریشم؛ یکی از گزینه های گران و بی خاصیت نوع پارچه ابریشم است. درست است که باید برای مبلمان از پارچه های الیاف طبیعی استفاده کرد اما ابریشم گزینه مناسبی نخواهد بود.

این پارچه مبل بسیار نازک، ظریف و براق است و نمی تواند هر سلیقه ای را پوشش دهد. این نوع پارچه بیشتر برای روکش کردن کوسن ها مناسب است.

اموزش تعویض پارچه مبل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام خدمت شما

برای ارتباط گرفتن با واحد مشاوره و کارشناس فنی یا بر روی شماره تماس مستقیم یا آیکن پایین کلیک کنید تا وارد واتس اپ شوید

برای تماس مستقیم کلیک کنید

× مشاوره رایگان در واتس اپ