اجزای تشکیل دهنده مبل و نقش هر یک در تعمیرات

اجزا تشکیل دهنده ساختار مبل را می توان به بخش های مختلفی تقسیم کرد که شامل بخش هایی همچون کلاف، فوم، فنر و… است که برای تشکیل و ایجاد هر بخش متخصصین مجربی مشغول فعالیت هستند.

در احزا تشکیل دهنده ساختار مبل ما تک به تک، به بررسی قسمت های مختلف و المان های تشکیل دهنده مبلمان می پردازیم و نحوه ساخت و چگونگی قرار گیری این اجزا کنار هم را بررسی خواهیم کرد.

اگر در ساخت و قرار گیری اجزا تشکیل دهنده مبل کنار یکدیگر، از متریال و جنس خوبی ساخته شده باشند موجب افزایش کیفیت و طول عمر مبلمان می شوند.

اشنایی با کلاف مبل

کلاف مبل بخش اصلی و بدنه مبل نام دارد و به اصطلاح پی ساختمان است. که هر چه چوب استفاده شده در ساخت و تولید مبل از جنس خوبی تشکیل شده باشد عمر و کیفیت مبل نیز افزایش پیدا می کند. شکسته شدن و دفرمگی از مشکلات عدیده ای است که در گذشت زمان مبلمان با آن رو به رو می شوند.

کلاف به وسیله نجار به اصطلاح رویه کوبی می شود. طرح دادن به کلاف و منبت کاری نقش نجار است که با توجه به نوع مدل چوب استفاده شده در مبل تغییر می کند. به طور مثال برای ساخت مبل استیل از چوب گردو که سنگین است و مقاومت بالایی دارد استفاده می شود.

رنگ کاری نیز در این بخش به وسیله نقاش انجام می شود. در این مرحله با توجه به در خواست مشتری و متناسب با نوع مبلمان رنگ کاری انجام می شود.

بست زدن و  اتصالات در این بخش باید توسط رویه کوب با دقت انجام شده باشد ریرا در صورت کم کاری و اشتباه بعد از مدت زمان کوتاهی حتما صدای غیژ غیژ می دهد و کیفیت خود را از دست می دهد.

چرا فنر در نشیمنگاه نقش اساسی دارد

برای نشیمنگاه و پشتی از فنر استفاده می شود که خاصیت ارتجاعی و کششی را در مبل های مختلف که بسته به مدل و نوع کار متفاوت می باشد، را می بینیم. به طور مثال میزان ارتجاعی در مبل راحتی بیشتر از مبل استیل است.

فنر یکی دیگر از اجزای مهم تشکیل دهنده مبل است که باید کیفیت خوبی داشته باشد، زیرا در صورت استفاده از فنر با کیفیت پایین به زودی باید از خدمات تعمیر مبل استفاده شود.

انواع مختلفی از فنر در صنعت مبلمان وجود دارد که می توانیم به فنرهای کششی، فنرهای سینوسی و فنرهای لول تقسیم بندی کنیم. فنرهای کششی و سینوسی در مبلهای راحتی مورد استفاده قرار می گیرد و از فنرهای لول نیز بیشتر برای مبل های استیل و کلاسیک استفاده می شود.

در گدشته بیشتر از فنر استفاده می شد ولی به علت خرابی های اعم از در رفتگی و… این روزها استفاده از تسمه با استقبال زیادی رو به رو شده است.

تسمه با توجه به نوع ساختار تشکیل دهنده خود از انعطاف بیشتری نسبت به فنر برخوردار است و می تواند مدت زمان بیشتری کیفیت اولیه خود را حفظ کند. تسمه بر عکس فنر صدایی تولید نمی کند و بسیار مناسب برای مبل هایی راحتی است هر چند گزینه مناسبی نیز برای مبل های استیل می باشد.

عمر مفید تسمه تقریبا چهار سال است و بعد از گذشت این مدت زمان نشست نشیمنگاه رخ می دهد اما نکته خیلی مهمی که تفاوت بین تسمه و فنر را نشان می دهد اینکه فنر فقط خاصیت خود را از دست نمی دهد و این امکان وجود دارد که اگر در برود پارچه مبل را پاره کرده و خسارت زیادی را وارد می کند.

فوم یا اسفنج را بهتر بشناسید

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که تفاوت بین فوم و اسفنج چیست؟ در اینجا می توانیم بیان کنیم که به غیر از فوم و اسفنج از پلی استر نیز استفاده می شود که بسته به مدل مبل می تواند متغیر باشد.

خانواده فوم ها را می توانیم به سه گروه فوم گرم، فوم سرد و فوم ویژه تقسیم کنیم.

فوم گرم از مواد شیمیایی بر اثر گرمای زیاد ساخته شده و کیفیت خوبی دارد. فوم گرم در ابتدا سفت است اما به مرور زمان نرم تر می شود و بعد از مدتی دچار فرو رفتگی و گودی می شود. بیشتر از فوم گرم برای پشتی مبل و دسته های آن مورد استفاده قرار می گیرد.

فوم سرد نیز از مواد شیمیایی ساخته شده اما بر عکس فوم گرم و در حرارت غیر مستقیم و کم بر آن تابیده می شود. فوم سرد از تراکم بالایی بر خوردار است و بسیار سفت می باشد. از فوم سرد برای نشیمنگاه مبل  های استیل استفاده می شود زیرا در مدت زمان خیلی زیاد نیز خاصیت خود را از دست  نمی دهد و کیفیت بالایی دارد.

فوم ویژه ما بین فوم سرد و فوم گرم است و ویژگی های هر دو فوم را دارد و بیشتر برای مبل های راحتی مورد استفاده قرار می گیرد.

این تفکر که اسفنج اصلا خوب نیست کاملا اشتباه است. امروزه اسفنج هایی تولید می شود که کیفیت بسیار بالایی دارند حتی در بعضی از موارد شاید بهتر از فوم ها باشند. به طور مثال اسفنج های  کیلویی با تراکم بالا هستند و مقاومت خیلی بالایی دارند و می توانند مدت زمان طولانی بدون از دست دادن خاصیت خود مورد استفاده قرار بگیرند. البته اسفنج با کیفیت های مختلف همچون، 15 و 25 کیلویی هم تولید می شوند اما کیفیت پایین تری دارند.

خاصیت ارتجاعی پلی استر بسیار زیاد است و نرمی خاصی را به شما هدیه می دهد اما باید به این نکته خیلی مهم هم توجه کنید که به هیچ عنوان برای نشیمنگاه از پلی استر استفاده نکنید زیرا در مدت زمان خیلی کم نشست کرده و خاصیت خود را از دست می دهد. از پلی استر بیشتر برای استفاده در کوسن ها و بعضی از پشتی های مبلمان استفاده می کنند.

پارچه مهمترین بخش ظاهر مبلمان

می توان از پارچه مبل به عنوان تسخیر کننده یا جلوه مبل نام برد زیرا شما اولین چیزی که در خرید مبل با آن رو به رو می شوید پارچه است.

به طور مثال هرچه منبت کاری های زیادی در کلاف مبل کار شده باشد اما پارچه خوب و خوش رنگی روی آن کار نشده باشد به هیچ عنوان با اقبال مشتری رو به رو نمی شود و میتوان گفت که اصلا دیده نمی شود. اما مدل هایی نیز وجود دارند که در نگاه اول خیلی ساده به نظر می رسند اما به دلیل استفاده از پارچه با کیفیت و زیبا نظر مشتری را به خود جلب می کنند.

انواع مختلف از برند ها و تولید کنندگان متفاوت در عرصه پارچه مبل وجود دارد که کیفیت های مختلفی دارند. از پارچه های ایرانی با کیفیت بالا تا برندهای ترک و البته پارچه های بی کیفیت چینی همه در بازار مبل ایران موجود می باشند که بسته به نوع و کیفیت پارچه قیمت های متفاوتی دارند.

جنس پارچه بسیار مهم است زیرا اگر شما همه اجزای تشکیل دهنده مبل را از متریال خوب استفاده مرده باشید اما پارچه ارزان قیمت و البته بی کیفیت استفاده کرده باشید در مدت زمان کوتاهی پوسیده یا نخ کش می شود و شما را ملزمه با استفاده از خدمات تعمیرات میل می کند.

در انتخاب پارچه مبل نیز باید به این نکته خیلی مهم توجه کنید که حتما با دکوراسیون منزل یا دفتر کارتان سنخیت داشته باشد و رنگ آمیزی آن به گونه ای باشد که تکمیل کننده یکدیگر باشند

اموزش تعمیرات مبل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام خدمت شما

برای ارتباط گرفتن با واحد مشاوره و کارشناس فنی یا بر روی شماره تماس مستقیم یا آیکن پایین کلیک کنید تا وارد واتس اپ شوید

برای تماس مستقیم کلیک کنید

× مشاوره رایگان در واتس اپ