انواع چوب در صنعت مبلمان

کلاف هر مبلی مهمترین بخش ان به شمار می رود و سایر اجزای مبلمان بر روی ان قرار گرفته و ساختار نهایی را تشکیل می دهند. چوب ماده اصلی تشکیل دهنده کلاف بوده و یکی از مهمترین مولفه در مبلمان به شمار می رود.

مبلمان خوب و مناسب می توانند محیط شما را جذاب و زیباتر نمایند. چوب به عنوان یکی از عناصر زیبایی مبلمان تاثیر فراوانی بر دوام و ماندگاری انها دارند. یکی از رازهای داشتن انتخاب خوب شناخت انواع چوب و داشتن قدرت مقایسه انها می باشد.

نوع و کیفیت چوب مبلمان مهمترین فاکتوری است که در هنگام خرید مبل باید بدان توجه کنید. چوب بیشتر در کلاف ان به کار می رود و هر چقدر چوب ان با دوام تر هزینه های ناشی از تعمیرات مبل نیز کمتر خواهد بود.

کیفیت و دوام چوب مبل مانند یک سپر در برابر اسیب ها و خرابی عمل می کند و ضامن ماندگاری و دوام ظاهری و ساختاری مبل است. دفرمگی مبل ناشی از کیفیت پایین چوب کلاف مبل می باشد که ان را از فرم اولیه خارج می کند و به بخش رویه ان اسیب می زند.

تعویض پارچه مبل یکی از معمول ترین خدماتی است که برای نوسازی مبلمان انجام می شود. اما به خاطر داشته باشید که تعویض کلاف ان مقدور نبوده و هزینه های بالایی را به دنبال دارد.

خرید مبلمان به همین راحتی نبوده و در کنار توجه به زیبایی و ظاهر انها حتما کیفیت و نوع چوب ان را مد نظر داشته باشید. مبلمانی که سالیان طولانی عمر کرده اند تنها به دلیل کیفیت چوب سازنده کلاف انها می باشد.

چوب در صنعت مبلمان به قدری حائز اهمیت بوده که درصدی از نیاز داخلی کشور با واردات از روسیه و سایر کشور ها تامین می شود. همچنین با توجه با اقلیم ایران درختان گوناگونی در کشور وجود دارد و در صنعت مبلمان به کار می روند.

شکل و فرم پذیری بالا، وزن پایین، رنگ و بافت منحصر به فرد چوب باعث می شود تا در صنایع دستی زیادی کاربرد داشته باشد. حرارت، افت، حشرات، رطوبت و گرما عواملی هستند که سلامت چوب را تهدید می کنند.

روش های مختلفی برای پوشش و فراوری چوب در کارخانه چوب بری وجود دارد که انها را در برابر این اسیب ها مقاوم می کند. روغن و رنگ های ضد اتش از جمله مواردی هستند که برای ایجاد لایه محافظ در چوب استفاده می شوند.

چوب های رایج در صنعت مبلمان

امروزه در ساخت انواع مبلمان استیل، کلاسیک و راحتی چوب با فراورده های چوبی مختلف مصرف می شود. از انجاییکه چوب نقش مهمی در زیبایی و کیفیت ان دارد بهتر است که چوب های رایج در تولید مبلمان را بهتر بشناسید.

کیفیت چوب ضامن استحکام کلاف ان خواهند بود و هر چقدر که مبل دیرتر فرسوده شود نیاز به خرید جایگزین و حتی خدمات تعمیرات مبلمان نیز در بلند مدت رخ خواهد داد.

 1. چوب راش: چوب درختان راش تقریبا نیمه سنگین می باشند و به دلیل مقاومتی نسبتا زیادی که دارند، حشرات به راحتی نمی توانند به ان اسیب برسانند و این یکی از مزایای ان به شمار می رود. رنگ چوب راش به رنگ های کرم و مایل به قرمز موجود است. از بارزترین خصوصیت انها می توان به پره های چوبی در مقاطع طولی و دارای خطوط کم و بیش ناشی از انها است. این پره ها در مقاطع طولی به پر مگس و در مقاطع مماسی به دوک معروف هستند. به عقیده تولید کنندگان این ویژگی ها از معایب ان محسوب می شوند زیرا پس رنگ کاری سیاه خواهند شد.

به دلیل درجه سختی بالا و دارا بودن بافتی همگن بیشترین تقاضا را برای خرید دارند. چوب راش دارای دونوع ایرانی و واراداتی است که از کشورهای اذربایجان و گرجستان وارد می شوند.

 1. چوب گردو: چوب درختان گردو برای صنعت مبلمان بسیار پرکاربرد است. چوب گردو بافتی ریز با نقوش خاکستری مایل به قهوه ای رنگ دارند و از چوب های مستحکم و با دوام محسوب می شوند. به دلیل سختی و مقاومت بالا و همچنین تلخ بودن حشرات تمایلی به خوردن انها ندارند و یکی از مهمترین مزایای ان به شمار می رود. چوب گردو بیشتر در کلاف مبل به کار می رود و مقاومت بالایی در برابر کشش، خم و فشار های بالا دارد و چوبی نیمه سنگین محسوب می شود.
 2. چوب روسی: در صنعت مبل ایران به هر چوبی که از کشور روسیه وارد می شود، چوب روسی گفته می شود و معمولا رنگ انها سفید است. چوب روس از ترک کمتری برخوردار بوده و به راحتی سمباده خورده و پیچ خوری ان نیز مناسب است. این چوب بیشتر با ترکیب چوب راش کاربرد دارد.
 3. چوب چنار: چوب درختان چنار از نوع نیمه سخت و سنگین بوده دوام بالایی در برابر اسیب های مختلف دارند. رنگ چوب چنار به رنگ روشن و سفید بوده که لکه های قهوه ای صدفی بر روی انها مشاهده می شود.
 4. چوب توسکا: یکی از انواع چوب هایی که به وفور در صنعت مبلمان یافت می شود، چوب توسکا می باشد. این چوب دارای انواع سنگین و سبک است و در برابر اب مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. کم دوام بودن چوب توسکا سبب می شود تا مبلمان تولید شده با این چوب قیمت پایین تری داشته باشند.
 5. چوب بلوط: چوب درختان بلوط از نوع درشت بافت محسوب می شود و در برابر سایش مقاوم است. چوب بلوط به دلیل داشتن ماده ای به نام تانن در برابر حمله حشرات و قارچ ها مقاوم است. معمولا چوب بلوط را با نماد قدرت و استقامت می شناسند و از گذشته تا کنون در مصالح ساختمان های اروپایی کاربرد داشته است. چوب بلوط به رنگ قهوه ای روشن بسیار چشم نواز می باشد.
 6. چوب ابنوس: درختان ابنوس چوبی خوشبو و معطر دارند و از مقاومت و سختی انها نیز بالا است. طیف رنگی این چوب از زرد مایل به سفید تا قهوه ای و سیاه است. بیشترین کابرد ان برای ساخت مبلمان مدرن امروزی است.

نکات شناسایی مرغوب چوب مبل

نکته مهمی که وجود دارد این است که با بررسی چه مواردی می توان به مرغوبیت چوب مبل پی برد. نکات مهمی که دانستن انها می تواند تا حدود زیادی به تشخیص مرغوبیت چوب کمک کند.

چوب های مختلفی در صنعت مبلمان به کار می روند که هر کدام از انها ویژگی ها منحصر به فرد خود را دارند. اما در حالت کلی یک سری نکات و ترفند برای شناسایی کیفیت و دوام انها وجود دارد که توسط کارشناسان این حوزه برای خریدی مناسب توصیه می گردد.

 • نوع چوب : بررسی نوع چوب به کار رفته اولین اقدامی است که باید انجام دهید، چوب مبل باید از یک نوع باشد زیرا هر چوبی مقاومت و دوام خاص خود را دارد. تنها در صورتی که مقاومت چوب ها به یک دیگر نزدیک تر باشند می توان از ترکیب دو چوب مختلف استفاده کرد.
 • گره چوب : گره چوب یکی از بزرگ ترین معایب ان است. بسته به نوع چوب گره و میزان مقاومت ان مقادیر متفاوتی دارد. گره چوب در واقع دارای بافت مجزا از چوب است که در هنگام جابجایی می تواند از جای خود خارج شود.

بر خلاف تصور عموم مردم که گره را عنصر زیبایی می دانند، به عنوان یک عیب در مبلمان شناخته می شوند. اگر نوع چوبی روسی بود حتما به بزرگی یا کوچکی گره ها توجه کنید. اگر چوب مبل مرغوب باشد درصد گره ان نیز کمتر خواهد بود.

 • محل قرار گیری گره چوب : اگر گره در قسمت پایه مبلمان قرار بگیرد به علت اینکه الیاف ان از چوب جدا می باشد سطح مقطع چوب را کاهش می دهد و زودتر از سایر مبلمان شکسته می شود.

اگر محل گره در قسمت اتصال دو پایه (قیدها) که بیشتر فشار عمودی بر روی انها است پس از مدتی دچار ایراد خواهند شد.

 • تفاوت گره در درختان برگ سوزنی و پهن : مقاومت گره های بزرگ و کوچک در نوع درختان برگ سوزنی و پهن متغیر است. وجود گره در چوب درختان برگ پهن هیچ مشکلی ایجاد نمی کند زیرا به اندازه کافی مقاوم هستند. البته بحث بزرگی و کوچکی ان مهم است زیرا هر چه بزرگ تر باشد ممکن است مشکل ساز شوند.

اثر گره در نوع چوب درختان سوزنی به علت اینکه مقاومت پایینی دارند بسیار دیده می شود. یکی از دلایل این امر وجود شاخه های بیشتر به نوع پهن برگان است و در هنگام خرید باید به گره های ان توجه نمود زیرا مقاومت و مرغوبیت ان به اندازه پهن برگان نیست.

 • بررسی اتصالات چوب : بررسی محل اتصالات چوب یکی از مهمترین فاکتور ها در شناسایی مرغوبیت چوب مبل است. اگر اتصالات به خوبی محکم نشده باشند قطعا به مرور زمان شکستگی و درز زدگی برای این نقاط به وجود خواهد امد. دقت کنید که این نقاط ترک و یا بتونه کاری نداشته باشند زیرا احتمال شکستگی بالاتر می رود و همچنین این نقاط را باید از لحاظ چفت بودن نیز بررسی کنید.
 • رنگ چوب مبل : اگر نوع چوب مبل برای شما مهم است، مبلی را انتخاب کنید که رنگ شفاف باشد تا بافت چوب و سایر مشخصات ان به خوبی مشخص شود. در صورتی هم که رنگ چوب مبل برای شما مهم است، مبلی را انتخاب کنید که رنگ ان پوششی می باشد. رنگ های پوششی از بروز اسیب به بافت چوب جلوگیری می کنند و از روی انها نمی توان به کیفیت چوب پی برد و تنها باید از قسمت های رنگ نشده به شناسایی انها بپردازید.

از نوع رنگ شفاف می توان به پلی استیل و رنگ پوششی به رنگ های روغنی، طلایی و مرمری اشاره کرد.

 • تغییر رنگ چوب به واسطه قارچ ها : در حالت عادی رنگ و سطح چوب باید یکدست باشد. تغییر رنگ ایجاد شده در سطح چوب به علت وجود قارچ ها می باشد که از معایب چوب محسوب می شود.

این معایب در مبلمان به صورت رگه های زرد و سیاه دیده می شوند. این موارد تنها در نوع رنگ شفاف قابل مشاهده بوده و در نوع رنگ پوششی قابل رویت نیست. البته قارچ ها در نوع ضعیف تغییری در مقاومت چوب ایجاد نمی کنند، اما در نوع قوی باعث خوردگی چوب نیز می شوند.

 • خطوط دیره ای و نیم دایره ای چوب : برخی از خطوط دایره ای و نیم دایره بر روی سطح چوب توسط دستگاه پوست زن ایجاد می شوند که باید توسط سمباده از بین بروند. این موارد خود را از زیر هر نوع رنگی نشان می دهند و در صورت مشاهده از خرید انها صرفه نظر کنید.
 • همسطح بودن پایه ها : همسطح بودن پایه ها اخرین موردی است که باید بررسی کنید. در صورتی که پایه ها هم سطح نباشند فشار وارده به قسمت های عقب و جلوی ان یکسان نبوده و دچار پیچ خوردگی ساختار خواهند شد.

اموزش تعمیرات مبل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام خدمت شما

برای ارتباط گرفتن با واحد مشاوره و کارشناس فنی یا بر روی شماره تماس مستقیم یا آیکن پایین کلیک کنید تا وارد واتس اپ شوید

برای تماس مستقیم کلیک کنید

× مشاوره رایگان در واتس اپ